Bar Nordic

Ljudsystem med tre zoner

Effektgruppen levererade en komplett ljudinstallation till Bar Nordic i Stockholm och skapade ett flexibelt ljudsystem för restaurangen, chambre séparée och uteserveringen. Projektet färdigställdes i början av 2026 och anpassades för att stödja barens nordiskt inspirerade mat- och dryckeskoncept.

Diskret högtalarintegration

Bar Nordic har ett tydligt inredningskoncept med naturliga material och en varm, nordiskt inspirerad atmosfär. Därför planerades högtalarinstallationen för att smälta in i designen i stället för att dra uppmärksamheten till sig. Studerar man bilderna ligger högtalarna diskret i bakgrunden – precis som avsett. AUDAC-högtalarna placerades omsorgsfullt i restaurangen, chambre séparée och utomhusytorna för att ge jämn ljudtäckning samtidigt som fokus ligger på lokalens inredning, belysning och gästupplevelse.

Projektering, försäljning och installation

  • Ljudinstallation
  • Styrsystem
  • Miljöstyrning

Installationen omfattade tre separata ljudzoner, vilket ger teamet på Bar Nordic bättre kontroll över ljudupplevelsen i lokalens olika delar. Effektgruppen installerade ett ljudstyrsystem från BSS tillsammans med högtalare från AUDAC, vilket ger hög driftsäkerhet och enkel daglig användning för personalen.

En särskild styrka i projektet var den snabba genomförandetiden. Från offert till färdig installation tog det bara två veckor, vilket gjorde det möjligt för Bar Nordic att snabbt uppgradera atmosfären med en professionell hospitality-ljudlösning för både servering inomhus och utomhus.

Mer information om Bar Nordic hittar du här.

Gillar du det du ser?

Kontakta oss nedan för att diskutera hur vi kan hjälpa dig med ditt nästa projekt.